Pracownicy naukowi - ORCID

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) - międzynarodowy system, służący identyfikacji osób zajmujących się nauką. Identyfikator składa się on z 16 cyfr podzielonych na cztery równe części, np. https://orcid.org/0000-0002-1825-0097

ORCID jest organizacją non-profit, istniejącą od 2012 r., rejestracja identyfikatora jest bezpłatna.

 • Numer ORCID wykorzystywany jest przez bardzo liczne grono czasopism i wydawnictw (w tym przez Elseviera) do identyfikacji autorów składających wnioski grantowe, prawidłowego indeksowania prac w bazach, czy też jako narzędzie pozwalające na zapoznanie się z dorobkiem naukowym danego autora. Za jego pomocą można w prosty sposób w jednym miejscu przedstawić swój dorobek publikacyjny.
 • Coraz więcej czasopism wymaga podania numeru ORCID na etapie przysyłania manuskryptów do recenzji: jest często obowiązkowy dla głównego i korespondencyjnego autora.
 • Identyfikator ORCID pozwala na lepsze łączenie danych w bazie Scopus (i w innych rozwiązaniach, jak np. Mendeley) oraz w ResearcherID (baza Web of Science), umożliwiając automatyczną wymianę danych. Zmniejsza ryzyko przyjęcia manuskryptów pisanych przez fikcyjnych autorów lub oszustów.
 • Bardzo ważne jest również połączenie numeru ORCID z kontem autora w systemie PBN.
 • Oprócz publikacji, do profilu można dodać takie informacje jak biogram, słowa kluczowe, historię zatrudnienia, czy wykształcenie oraz prowadzone badania.
 • Identyfikator ORCID pojawia się w coraz większej liczbie baz danych przy afiliacjach autora (np. Scopus czy Web of Science).
 • Pomoc i przewodniki dla użytkowników ( więcej )

Mając na uwadze kompletność danych konwertowanych do MS PBN, pracownicy naukowi proszeni są o uzupełnianie informacji w zakresie identyfikatora ORCID.

Kolejny termin transportu danych dot. publikacji za lata 2017-2018 przewidziany jest na koniec stycznia 2019 r.,

dlatego zgłoszenia publikacji powinny być dostarczone przez autorów do Informacji Naukowej, p. 419 lub do Czytelni, p. 414 najpóźniej

do dnia 15 stycznia 2019 roku.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak założyć ORCID – informacja ze strony „Warsztat badacza” prof. UAM. dra hab. Emanuela Kulczyckiego.

Identyfikator ORCID ma możliwość łączenia i linkowania do profili autora założonych w innych, podobnych systemach identyfikujących, tworząc spójną całość np. z:

Znalezione obrazy dla zapytania orcid

EBSCO - konto indywidualne

                                        


Dostęp zdalny z komputerow domowych przez konto indywidualne


Zasady przyznawania dostępu z komputerów domowych do baz EBSCO:

1. Dostęp do baz EBSCO z komputerów domowych mogą uzyskać wyłącznie nauczyciele akademiccy oraz doktoranci Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filii w Białej Podlaskiej;

2. W celu uzyskania zdalnego dostępu do serwisu należy zgłosić się do Centrum Udostępniania Informacji Naukowej (ROBiR, p.422),

by wypełnić formularz (karta użytkownika)

3. Od pracowników oraz doktorantów ubiegających się o przyznanie zdalnego dostępu do serwisu będą wymagane:

a) wypełniony formularz (karta użytkownika) podpisany własnoręcznie
b) aktualna karta biblioteczna

4. Osoby, którym przyznano zdalny dostęp do serwisu są zobowiązane do przestrzegania zasad umowy licencyjnej (Umowa do wglądu w Bibliotece)

5. Użytkownicy serwisu EBSCO są zobowiązani do powiadamiania Biblioteki o zakończeniu studiów (doktoranci) lub rozwiązaniu umowy o pracę (nauczyciele akademiccy)

6. Nazwę konta i hasło (User ID i Password) nadaje Biblioteka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej.

 

IBUKLibra cołodobowa czytelnia

Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, wzbogaciliśmy naszą standardową ofertę o elektroniczną wersję książek.
Od 1 stycznia 2019 roku Biblioteka oferuje całodobowy dostęp do czytelni e-booków z dowolnego miejsca, także za pomocą urządzeń mobilnych.
Od czego zacząć?
Potrzebny będzie kod PIN (konto indywidualne), który czeka na zarejestrowanych czytelników w Wypożyczalni.
Po kody można zgłaszać się także mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) podając swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.
Jeśli chcesz korzystać z IBUK Libra (https://libra.ibuk.pl/) z komputera na terenie naszej Biblioteki - nie musisz mieć swojego kodu PIN.

Zachęcamy do obejrzenia filmików instruktażowych dotyczących korzystania z platformy Ibuk LIbra:

 • Rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN [YouTube]
 • Funkcje platformy IBUK Libra [YouTube]
 • Osobista półka myIBUK [YouTube]
 • Twoje pogotowie czytelnicze [YouTube]
 • Pomoc

Użytkownicy naszej Biblioteki mogą korzystać z dostępu do 28 kupionych + 300 darmowych e-booków oraz do 29 publikacji Wydawnictwa AWF Warszawa.

ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA !!!

 

Praca magisterska-formularz

 

FORMULARZ INFORMACYJNY*

dotyczący prac magisterskich Filii w Białej Podlaskiej

 • * Formularz należy wypełnić komputerowo, wydrukować i podpisać.
 • ** Streszczenie strukturalne (do 250 słów) zawierające: uzasadnienie i cel pracy, materiał i metody, wyniki, wnioski.

Pobierz »

 

E-bazy WBN

Wirtualna Biblioteka Nauki umożliwia dostęp do zagranicznych baz komercyjnych (patrz też: BAZY DANYCH)

Czasopisma i książki w licencjach krajowych:

Ebsco

ScienceDirect (Elsevier) 

SpringerLink

Wiley Online Library

Nature

Science

E-książki

Infona

 Bazy bibliograficzne w licencjach krajowych i narzędzia bibliometryczne:

Scopus - interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z ok. 23.000 czasopism, 145.000 książek, serii książkowych, sprawozdań konferencyjnych i patentów.

SciVal - narzędzie do analizy danych z bazy Scopus.

SciVal - interdyscyplinarne narzędzie oferujące szybki i łatwy dostęp do wyników badań z ponad 8.500 instytucji naukowych z 220 krajów na całym świecie.

Umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki.

WAŻNE! Wymagane jest posiadanie konta osobistego, które może być założone wcześniej na serwerach Science Direct lub Scopus. Konto można także założyć na serwerze SciVal wybierając w menu opcję “Register Now

Więcej

Prezentacja wprowadzająca

Web of Science - obejmuje różne bazy danych, w tym bazy abstraktowo-bibliometryczne, tzw. indeksy cytowań, które zawierają abstrakty, podstawowe informacje bibliograficzne oraz informacje o cytowaniach z czasopism, znajdujących się na liście Master Journal List (tzw. lista filadelfijska).

InCites - dodatek do Web of Science - nowe narzędzie do testowania!

InCites służy do analizy danych zawartych w bazach SCIE, SSCI, A&HCI, JCR i ESI oraz pozwala porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze oraz może wspierać decyzje publikacyjne i kadrowo-administracyjne - licencja pilotażowa do 30 grudnia 2018 (MNISW)

Szczegółowe informacje na temat dostępu w ramach krajowej licencji akademickiej na stronie Biblioteki Wirtualnej w ICM.